Grodzisko średniowieczne

by admin


Grodzisko średniowieczne to najstarszy zabytek Sopotu, zlokalizowany przy ul. Haffnera 63. Datowany na VIII wiek gród, to pozostałość po osadzie obronnej, która w przeszłości zamieszkana była przez tutejszą ludność. Grody zakładane były najczęściej na wzniesieniach  i miały kształt koła lub czworoboku. Zazwyczaj otaczane były rowami i fosami.

Pierwsze badania archeologiczne przeprowadzili tutaj Niemcy pod koniec XIX wieku (w roku 1885). Kolejny raz niemieccy archeolodzy zainteresowali się tym terenem w okresie międzywojennym (1934 rok), jednak wyniki ich badań zaginęły w czasie II Wojny Światowej. Czasy powojenne to już badania polskich archeologów, którzy pracowali w grodzie w latach 1961-1966, 1995-1996, 1999 i 2003.

Zwiedzający mogą podziwiać tutaj rekonstrukcję prastarego grodu. Znajdujące się w nim chaty, brama       i ogrodzenie (palisada) umiejscowiono dokładnie w tych miejscach, w których odkryte zostały ich relikty.

Co roku, w grodzisku, organizowane są festyny archeologiczno-historyczne, historyczne imprezy na świeżym powietrzu, spotkania integracyjne uczniów z różnych państw oraz prowadzone są lekcje historii dla dzieci i młodzieży. Można wówczas spróbować swoich sił  w dawnych rzemiosłach, pooglądać walki na miecze i topory, postrzelać z łuku czy też posłuchać koncertów muzyki dawnej. Oprócz tego prezentowane są również tańce celtyckie, szkockie oraz irlandzkie.

Tuż obok grodziska znajduje się pawilon wystawienniczo-edukacyjny, w którym podziwiać można wystawę stałą przedstawiającą najstarsze archeologiczne zabytki Sopotu. Ponadto, za pomocą technik audiowizualnych, zapoznać się można z pradziejami południowych obszarów Morza Bałtyckiego. Chętni, wcielić mogą się tutaj w średniowiecznych rzemieślników i wytworzyć jakiś przydatny drobiazg czy też wziąć udział w odczytach przedstawiających czasy średniowieczne.

Ten niezwykły zabytek zwiedzać można od wtorku do niedzieli od godz. 9:00 do godz. 17:00.                     W poniedziałki grodzisko jest niedostępne dla zwiedzających. Za bilet normalny zapłacimy tutaj 8 zł.,       a wejściówka ulgowa kosztuje o 2 zł. mniej.  Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie. Udział w lekcjach muzealnych to wydatek rzędu 6 zł./os. W soboty zwiedzanie obiektu jest darmowe.

Sopockie grodzisko jest oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Zobacz także