Trójmiejski Park Krajobrazowy

by admin

Trójmiejski Park Krajobrazowy utworzony został, decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku,        w maju 1979 roku. Jego powierzchnia wynosi ok. 20 tys. ha i obejmuje tereny wokół Gdańska, Gdyni, Sopotu, Rumi, Szemudy i Wejherowa. W Parku znajduje się obecnie 10 rezerwatów przyrody, 20 użytków ekologicznych, 168 pomników przyrody (głównie drzewa i głazy), 1 zespół przyrodniczo-krajobrazowy oraz 3 obszary Natura 2000.

Park to przede wszystkim tereny leśne oraz łąki, jeziora i torfowiska. Uwagę zwraca przede wszystkim unikatowa polodowcowa rzeźba terenu, uformowana ok. 15 tys. lat temu, czego oznaką są głęboko wcięte doliny i liczne głazy narzutowe.

Znajduje się tu aż 6 oznakowanych szlaków turystki pieszej. Są to:

– Czerwony Szlak Wejherowski: Wejherowo – Sopot Kamienny Potok
– Czarny Szlak Zagórskiej Strugi: Wejherowo – Gdynia (Wzgórze Św. Maksymiliana)
– Niebieski Szlak Kartuski: Sopot Kamienny Potok – Kartuzy
– Zielony Szlak Skarszewski: Sopot Kamienny Potok – Skarszewy
– Żółty Szlak Trójmiejski: Gdańsk – Gdynia
– Czarny Szlak Wzgórz Szymbarskich: Sopot – Gołubie Kaszubskie – Kamienica Królewska

Ponadto pojeździć można tu po trasach rowerowych (jest ich 8, najdłuższa o długości 43 km) czy pobiegać na nartach na wytyczonych trasach. Istnieją także trasy do jazdy konnej (ścieżka im. Daniela Chodowieckiego) i ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne.

Będąc w Parku, warto zajrzeć na Wzgórze Pachołek, gdzie od roku 1975 istnieje stalowa wieża widokowa, z której podziwiać można wspaniały widok na Trójmiasto i Zatokę Gdańską. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Park posiada bardzo bogaty drzewostan, w którym dominuje sosna zwyczajna, buk zwyczajny oraz dąb     i brzoza. Poza tym znaleźć można tu wiele rzadkich roślin (takich jak poryblin kolczastymanna gajowa czy podrzeń żebrowiec). Świat zwierząt reprezentowany jest przez dziki, sarny, jelenie, łosie, borsuki, lisy, zające i wiewiórki. Z ptaków wyróżnić należy orła bielika, jastrzębia, myszołowa, puszczyka, sowę uszatkę czy dzięcioła czarnego. Poza tym, licznie występują gady i płazy.

Warto zaznaczyć, iż na terenie Parku znajduje się zabytkowa Kalwaria Wejherowska będąca jednym          z najstarszych sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce.

Więcej informacji o Parku uzyskać można w siedzibie TPK w Gdańsku przy ul. Polanki 51 lub pod nr tel. 58 552 34 68 i 727 660 061. Można tutaj także nabyć papierowe przewodniki po Parku.

Zobacz także