Muzeum Motoryzacji

by admin

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji mieści się w hali przy ul. Żwirowej 2 C. Jest to miejsce bardzo niezwykłe, gdyż powstało tylko i wyłącznie dzięki pasji oraz determinacji pana Witolda Ciężkowskiego, który samodzielnie stworzył to muzeum, a wszystkie znajdujące się tu eksponaty pochodzą z jego prywatnych kolekcji. Muzeum mieści się w starej hali, którą p. Ciężkowski kupił od zarządu portu w Gdyni, a następnie w bardzo oryginalny sposób odrestaurował. Brukowana uliczka wewnątrz hali, stylizowana jest na lata 20. XX wieku, a fasady znajdujących się tutaj domów i kamienic pochodzą z budynków, które kiedyś naprawdę znajdowały się w Gdyni i Gdańsku. Całości dopełniają również oryginale drzwi, okna, szyldy oraz wszelakie zdobienia.

Kolekcje muzeum stanowi prawie 50 zabytkowych aut oraz niemalże 150 motocykli. Są to pojazdy wyprodukowane w większości przed rokiem 1945. Wśród nich znajdują się auta i motocykle z USA, Anglii, Belgii, Niemiec czy Francji. Nie brakuje również rodzimych, polskich produkcji. Do najcenniejszych eksponatów należą m.in. Ford T (pierwszy taśmowo produkowany samochód osobowy), Buick Master Six (w którym nie tylko wszystkie części, ale nawet i powietrze w oponach jest oryginalne), Buick Deluxe (opancerzoną wersją tego auto jeździł słynny Al Capone) czy Harley Davidson 42 WLA (najbardziej znany motocykl wojskowy w historii). Z polskich pojazdów zobaczyć można m.in. motocykl Sokół czy skuter Osa. Do każdego eksponatu dołączona jest informacja z jego danymi technicznymi oraz ciekawostkami na jego temat. Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że wszystkie pojazdy…są w pełni sprawne i działają bez zarzutu. Dlatego też można je wypożyczyć np. na ślub czy inną ważną uroczystość.

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji zwiedzać można samodzielnie lub z przewodnikiem (po wcześniejszym umówieniu się). Otwarte jest od poniedziałku do soboty od godz. 9:00 do godz. 17:00. Bilet normalny kosztuje 10 zł., a za ulgowy (dzieci do lat 14) zapłacić trzeba 5 zł. Więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 58 663 87 40.

 

Zobacz także