Krzywy domek

by admin

Każdy, kto odwiedził Sopot w minionych latach i spacerował głównym deptakiem miasta, tzn. ulicą Bohaterów Monte Cassino, z pewnością zauważył dom o bardzo nietypowym kształcie, znajdujący się pod nr 53. Historia jego powstania sięga roku 2001, kiedy to małżeństwo architektów, państwo Szotyńscy, poznali rysunki Jana Marcina Szancera. Na ich podstawie, 3 lata później, w roku 2004, powstał ten zadziwiający budynek.

Co ciekawe, sopocki Crooked House, jak fachowo nazywa się krzywy domek, znalazł się na pierwszym miejscu listy 50 najdziwniejszych budynków świata opublikowanej przez branżowy portal Village of Joy. Polski obiekt zwyciężył m.in. z The Torre Galatea Figueres  w Hiszpanii, biblioteką publiczną w Kansas City w Stanach Zjednoczonych czy też ze słynnym muzeum Guggenheim w Bilbao (Hiszpania).

Krzywy domek w bardzo niecodzienny sposób honoruje swoich gości. Każdy, kto zasłuży się, biorąc aktywny udział w mających tutaj miejsce wydarzeniach kulturalnych, ma możliwość złożenia swojego podpisu na jednej ze ścian, zwanej „Ścianą sławy”. To sprawiło, że w roku 2009 budynek uzyskał nominację do konkursu na „7 cudów Trójmiasta”.

Obecnie, w domku znajdują się liczne biura, restauracje i sklepy. Poza tym, mieszczą się tu salony kosmetyczne, gabinety medyczne oraz kluby i puby. Budynek stanowi też siedzibę oddziału regionalnego radia RMF FM oraz RMF Maxxx.

 

Zobacz także