Cmentarz Żydowski

by admin

 

Zlokalizowana przy ul. Malczewskiego 20 żydowska nekropolia zajmuje powierzchnię ok. 0,5 ha. Zobaczyć można tu 150 nagrobków będących miejscem pochówku członków znanych rodzin żydowskich (Dancingerów, Fridmanów, Biełousów) zamieszkujących Trójmiasto. Zachowane nagrobki pochodzą z lat 1922-1936. Co ciekawe, nie ma tutaj grobów Żydów zamordowanych podczas II Wojny Światowej.

Cmentarz żydowski jest częścią kompleksu miejskich cmentarzy usytuowanych na zboczu Lisiego Wzgórza. Tuż obok znajduje się cmentarz katolicki oraz bardzo duży cmentarz komunalny. Wejścia do nekropolii strzeże trójprzęsłowa, murowana brama z inskrypcją w jęz. hebrajskim „Ze Szaar Elohim” („Oto Brama do Boga”) na przęśle środkowym.

Na cmentarzu pochówków dokonywano do końca roku 1938. Potem nekropolia została zamknięta,           a w czasie II Wojny Światowej rozpoczął się jej upadek. Zniszczono ogrodzenie, elementy dekoracyjne       i płyty nagrobne. W roku 1983 cmentarz wpisano do rejestru zabytków i rozpoczęto jego rewitalizację, która zakończyła się kilka lat później. Dzięki temu, odrestaurowano bramę, ogrodzenie i wiele płyt nagrobnych, na których widnieją napisy   w jęz. polskim i niemieckim, a także dwujęzyczne: polsko-hebrajskie, hebrajsko-niemieckie    i niemiecko-rosyjskie. Na końcu głównej alei biegnącej przez nekropolię znajduje się lapidarium.

Przed powstaniem cmentarza przy ul. Malczewskiego, trójmiejska społeczność żydowska grzebała swoich zmarłych na cmentarzu w Bolszewie k. Wejherowa.

Cmentarz został udostępniony do zwiedzania 13 maja 1990 roku. Klucze do jego bramy udostępnia administracja pobliskiego cmentarza komunalnego.

 

 

 

Zobacz także