Dworek Sierakowskich

by admin

Dworek należy do jednych z najstarszych zabytków w Sopocie. Powstał w XVIII wieku jako dom letniskowy gdańskiego burmistrza Andrzeja Bormanna. Hrabia Kajetan Sierakowski staje się właścicielem obiektu nieco później, bo w roku 1793, ale nie cieszy się nim zbyt długo, gdyż w 1814 roku sprzedaje go gdańskiemu przedsiębiorcy Danielowi von Frantziusowi. Przez następne 91 lat dworek służy rodzinie Frantziusów jako letnisko. W roku 1905 obiekt nabywa Otto Friedrichs, który wynajmuje go lokatorom,       a tereny przyległe dzieli i sprzedaje jako działki budowlane.

Po II Wojnie Światowej, w roku 1945, dworek przechodzi pod kuratelę zarządu administracji miejskiej, który tworzy tutaj mieszkania kwaterunkowe. 13 lat później, w 1958 roku, decyzją sądu, właścicielem Dworku Sierakowskich staje się Państwo Polskie, które w roku 1974 oddaje go pod opiekę Towarzystwu Przyjaciół Sopotu. W latach 2009-2010 dworek przeszedł gruntowny remont.

Z dawnych lat zachowały się w dworku oryginalne, zabytkowe piece kaflowe, stiukowe fasady, rozeta, freski na suficie, liczne okucia metalowe oraz zdobione, dwuskrzydłowe drzwi.

Obecnie dworek stanowi centrum życia kulturalnego Sopotu. Odbywają się tu koncerty muzyczne, wernisaże, spotkania z autorami, spektakle teatralne czy wieczory poetycko-muzyczne. Ściany budynku często służą jako galeria sztuki współczesnej.

Odbywają się tu także kulturalne wydarzenia cykliczne takie jak Czwartkowe Wieczory Muzyczne (będące kameralnymi koncertami muzyki poważnej prezentowanymi przez studentów i wykładowców gdańskiej Akademii Muzycznej), Wiersze na Piętrze (autorskie spotkania poetyckie) czy Teatr przy Stole (spotkania poświęcone współczesnej dramaturgii polskiej i światowej, prowadzone przez wykładowców teatrologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz aktorów Teatru Wybrzeże). Poza tym, co roku odbywa się tu ok. 12 wystaw i wernisaży, na których swe prace prezentują artyści nie tylko z Trójmiasta, ale i z całej Polski.

Oprócz tego, na parterze dworku mieści się kawiarnia artystyczna Młody Byron, w której serwowane są domowe ciasta, aromatyczne herbaty i kawy oraz napoje wysokoprocentowe. Wszystko to w przytulnej atmosferze, przy dźwiękach subtelnej muzyki lub czytanej poezji.

Dworek Sierakowskich swą siedzibę ma przy ul. Czyżewskiego 12. Czynny jest codziennie od godz. 12:00 do godz. 18:00. Informacje o odbywających się tu imprezach uzyskać można pod nr tel. 58 551 07 56 lub na stronie www.tps-dworek.pl.
 

 

 

Zobacz także