Stare Miasto

by admin

      Gdańska Starówka bez wątpienia należy do jednych z najpiękniejszych w Polsce. Położona jest pomiędzy Głównym Miastem, Grodziskiem, Wielką Aleją, Ołowianką i Składami.  Jest to najstarsza część Gdańska,  która prawa miejskie uzyskała w roku 1236. Można zobaczyć tu liczne zabytki pochodzące z różnych okresów i stylów architektonicznych. Centralnym miejscem Starego Miasta jest Trakt Królewski, który swoją nazwę wziął z faktu, iż właśnie tędy do miasta wjeżdżali polscy królowie.


     Stare Miasto podzielić można na trzy części, związane z historią miasta:

– Zamczysko – tereny położone nad Motławą oraz obszar nieistniejącego zamku krzyżackiego (wraz z późniejszą Wiadrownią).

– Osiek – rejon mieszkalny położony w zakolu Kanału Raduni.

– Brama Oliwska – obejmuje obszary położone na północnym krańcu starego miasta, leżące w miejscu dawnej bramy miejskiej.

      Spacerując ulicami Starówki podziwiać można wiele zabytków. Z pewnością warto zwrócić uwagę na Ratusz Starego Miasta, w którym obecnie mieści się muzeum Gdańska. Powstanie ratusza datowane jest na rok 1589. W jego środku znajduje się kolekcja zabytkowych obrazów. Ponadto, podziwiać można tutaj także jedną z największych młynów średniowiecznej Europy, mianowicie Wielki Młyn zbudowany w roku 1350. Miłośników sztuki gotyckiej z pewnością zainteresuje gotycki budynek młyna wodnego około roku 1400. Poza tym, uwagę turystów bardzo często przyciąga Dom Opatów Pelpińskich oraz budynek Poczty Polskiej, będący miejscem zaciekłych walk polsko-niemieckich z września 1939 r. Będąc tutaj, warto także zwrócić uwagę na zabytkowy budynek dworca Gdańsk Główny, który zbudowany został w roku 1900.

      Będąc na Starym Mieście, warto także zwrócić uwagę na Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, Pomnik Obrońców Poczty Polskiej oraz Pomnik króla Jana III Sobieskiego. 

     Najbardziej znanym mieszkańcem gdańskiego Starego Miasta był Jan Heweliusz, który tutaj miał swoje mieszkanie oraz pracownię.
  

Zobacz także