Rezerwat Ptasi Raj

by admin

Ptasi Raj to jedna z najciekawszych atrakcji ornitologicznych w naszym kraju. Rezerwat ten, o powierzchni 198 ha, powstał w roku 1959 na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej. Położony jest u ujściu Wisły Śmiałej, na brzegach jeziora Ptasi Raj i jeziora Karaś oraz w otoczeniu wielkich trzcinowisk, bagien i łąk. Ma on charakter faunistyczny, a jego celem jest ochrona ostoi ptactwa wodnego i błotnego. Ptasi Raj stanowi miejsce odpoczynku dla kilkuset gatunków ptaków, które znajdują tutaj bardzo dobre warunki do odpoczynku i żerowania. Wiele z obecnych tu gatunków, nie potrafi pokonać bez odpoczynku całej trasy z terenów lęgowych do zimowisk. Dlatego też przerywają one swą wędrówkę i zatrzymują się tutaj, by zregenerować siły i uzupełnić zapasy energii. Ponadto, dla niektórych gatunków, rezerwat jest zimowiskiem oraz miejscem lęgowym.   

Bytujące tu ptakiprzebywają najczęściej w trzcinach, na mokradłach lub też na tafli jezior. Najczęściej zobaczyć można kaczki, łabędzie oraz gęsi. Dość licznie obecne są kormorany, łabędzie, mewy i rybitwy. Są też ptaki mniej znane, takie jak np. ostrygojad, błotniak stawowy, czy zausznik.   

Zwiedzanie Parku możliwe jest dzięki ścieżce o długości ok. 6 km., której pokonanie zajmuje zazwyczaj od 3 do 5 godzin. Ścieżka biegnie w większości przez tereny leśne oraz plażę i oznakowana jest na drzewach symbolem pomarańczowej kaczki. W trakcie jej przebiegu zorganizowano miejsca do odpoczynku oraz rozmieszczono 10 tablic informacyjnych (w jęz. polskim i angielskim) opisujących florę i faunę rezerwatu. By ułatwić turystom obserwację ptaków, na ścieżce wybudowano 2 wieże widokowe, z których roztacza się widok nie tylko na Ptasi Raj, ale także i na Śmiałą Wisłę, kamienną groblę datowaną na rok 1888, Mierzeję Messyńską oraz Zatokę Gdańską. Choć ścieżka przebiega w większości po utwardzonym dukcie leśnym, to okresowo bywa ona podmokła.

Początek trasy znajduje się ok. 100 m. od przystanku końcowego autobusu linii 186 w Górkach Wschodnich i jest on oznaczony tablicą informacyjną. Dla turystów zmotoryzowanych znajduje się tutaj mały parking. 

Rezerwat najlepiej zwiedzać jest wiosną lub jesienią, gdyż wtedy, ze względu na wędrówki migracyjne, znajduje się w nim najwięcej ptaków. Warto ze sobą zabrać lornetkę, która znacznie ułatwia obserwację.

 .

Zobacz także