Spichlerz Opacki

by admin

Mieszczący się przy ul. Cystersów 19 Spichlerz Opacki, to w rzeczywistości oddział etnograficzny gdańskiego Muzeum Narodowego. Jest to budynek o 3 kondygnacjach, zbudowany w stylu barokowym w XVIII wieku. Powstał z cegieł pochodzących z rozbiórki   dwóch mniejszych spichlerzy średniowiecznych    i wchodził w skład budynków pałacowych w Gdańsku-Oliwie. Nad wejściem do spichlerza umieszczony został herb „Godziemba” opata Zalewskiego. Początkowo spichlerz pełnił funkcje gospodarcze oraz magazynowe, a od 1988 roku zaadaptowano go na cele muzealne.

Wśród zbiorów muzeum warto zwrócić uwagę przede wszystkim na przedmioty związane z mieszkańcami Żuław, zebranymi do roku 1945, fotografie, archiwalia i rzeczy codziennego użytku ludności przesiedlonej na Pomorze z dawnych kresów wschodnich II Rzeczypospolitej oraz zbiór zabytków etnograficznych z terenów sąsiadujących z Pomorzem Gdańskim. Ponadto, obejrzeć warto także kolekcję przedmiotów z Afryki, Ameryki Płd. i Oceanii. Znajdują się tu rzeźby, ceramika, ozdoby czy broń. Jest też godny uwagi zbiór mebli ludowych oraz przedmioty związane ze sztuką i rzemiosłem, pochodzące z Kaszub, Kociewia, Żuław, Borów Tucholskich oraz pozostałych terenów Pomorza Gdańskiego. Są to przedmioty związane     z rybołówstwem, rolnictwem, hodowlą zwierząt czy obrzędami religijnymi ludzi zamieszkujących te tereny  w okresie od XVIII do XX wieku.

Oprócz tego, w muzeum znajduje się archiwum fotograficzno-etnograficzne oraz biblioteka etnograficzna. Organizowane są tutaj warsztaty edukacyjne dla szkół i przedszkoli.

W 2008 roku, na jednej ze ścian muzeum, zawisła tablica upamiętniająca Longina Malickiego, założyciela Muzeum Etnograficznego w Gdańsku.

Muzeum otwarte jest w sezonie letnim (od 1 maja do 30 września) od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00, a w sezonie zimowym (od 1 października do 30 kwietnia) od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 16:00. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.

Za bilet normalny zapłacić trzeba 8 zł., a ulgowy to koszt 4 zł. Dzieci i uczniowie w wieku 7-26 lat wejść mogą za symboliczną złotówkę. Bilet rodzinny kosztuje 15 zł., a 30-dniowy – 20 zł.

Więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 58 552 12 71 lub 517 612 146.

Zobacz także