Piwnica Romańska

by admin

Piwnica Romańska to jeden z oddziałów Gdańskiego Muzeum Archeologicznego. Zlokalizowana jest na Placu Dominikańskim, tuż obok Hali Targowej i kościoła p.w. św. Mikołaja. Jest to zachowana w bardzo dobrym stanie pozostałość po XIII-wiecznym klasztorze Dominikanów, który przestał być użytkowany przez braci najprawdopodobniej  w XIV wieku, po spalenia miasta przez Krzyżaków.

Turystom udostępniono tutaj do zwiedzania pozostałości po klasztornej kuchni oraz jadalni. Zobaczyć można pierwotne mury dawnych zabudowań wraz z oryginalnym systemem sklepień. Warto zwrócić również uwagę na przedmioty znalezione tutaj podczas prac archeologicznych. Są to m.in. ozdoby, naczynia, narzędzia kuchenne oraz inne elementy wyposażenia oraz dewocjonalia, typu medaliki                  i różańce. Ponadto, obejrzeć można także datowane na XVI/XVII wiek, ossuarium, czyli miejsce gdzie składowano kości zmarłych.

Podczas zwiedzania turystom prezentowany jest trwający 10 minut film z animacjami 3D, który ukazuje historię Kępy Dominikańskiej, czyli terenu, gdzie znajdował się klasztor.

Do Piwnicy wchodzi się poprzez jeden ze znajdujących się na Placu pawilonów, a wychodzi się drugim ciągiem schodów.

Piwnicę odkryto na przełomie 2005 i 20006 roku, po czym przeprowadzono w niej badania archeologiczne. W grudniu roku 2014 obiekt udostępniono zwiedzającym. Wystawa przygotowana została w języku polskim oraz angielskim. Zwiedzać ją można co pół godziny   w grupach maksymalnie 10-osobowych.

Obiekt otwarty jest od wtorku do niedzieli od godz. 9:00 do godz. 17:00, a w lipcu i sierpniu od 10:00 do 18:00. Bilet normalny kosztuje 8 zł., a za ulgowy zapłacimy 5 zł. Dzieci i młodzież do 16 r.ż. wejdą za symboliczną złotówkę.  

Zobacz także