Sanktuarium Matki Boże Brzemiennej

by admin

Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej znajduje się w Matemblewie, w gdańskiej dzielnicy Brętowo. Co roku przybywa tu bardzo wielu pielgrzymów, wśród których przeważają kobiety w ciąży oraz małżeństwa starające się o potomstwo.

Sama figura to postać brzemiennej kobiety o wysokości 185 cm i szerokości 90 cm. Rzeźba jest polichromowana i wykonana z drewna modrzewiowego. Powstała ona najprawdopodobniej w wieku XVIII. Niestety nie jest znane imię i nazwisko jej autora. Kobieta ubrana jest w czerwoną suknię i ma podwinięte rękawy. Plecy przykryte ma ciemnobłękitną szatą, która opada aż do wysokości kolan. Przedstawiona postać ma lekko przymknięte oczy i zamyśloną twarz oraz krótkie, brązowe włosy. Głowa ozdobiona została małą, złotą koroną, a wokół niej artysta umieścił „wieniec z gwiazd dwunastu”. Prawa ręka Maryi znajduje się na jej piersi i podtrzymuje szatę, natomiast w ręce lewej Matka Boża trzyma lilię. Lewą, bosą stopą Maryja depcze głowę węża – szatana, a prawą, również nieodzianą, wspiera na półksiężycu.

Sposób ukazania Matki Bożej jest bardzo symboliczny. 12 gwiazd oznacza tutaj pokolenia Izraela oraz liczbę apostołów. Półksiężyc pod stopami to symbol niepokalanego poczęcia. Deptany wąż, to szatan, demon czyhający na zgubę człowieka, który został pokonany i poniżony. Natomiast lilia to symbol nieskazitelności, dziewictwa i czystości. Z kolei umieszczona na głowie korona to oznaka królewskiej godności i dostojności.

Nieopodal sanktuarium znajduje się Dom Samotnej Matki Caritas, dający schronienie będącym w trudnej sytuacji życiowej kobietom oraz przyszłym mamom. Poza tym, jest tu także papieski ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawiał mszę w Sopocie, podczas swojej pielgrzymki do Polski w roku 1999 oraz tablica przedstawiająca legendę informującą o powstaniu sanktuarium.

 

 

 

Zobacz także