Muzeum Nauki Gdańskiej

by admin

Muzeum (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych) mieści się przy ul. Wielkie Młyny 1, w wieży kościoła pw. św. Katarzyny. Swą nietypową siedzibę, muzeum zawdzięcza porozumieniu Muzeum Historycznego          z Zakonem oo. Karmelitów, w wyniku którego w 1996 roku udostępniono powierzchnię wieży.

Muzeum Nauki Gdańskiej, będące oddziałem Muzeum Gdańska, w swej kolekcji posiada zegary z całego okresu rozwoju zegarmistrzostwa od wieku XIV do wieku XX. Są tu zegary zarówno mechaniczne, jak         i mechaniczno-elektryczne. Wśród najcenniejszych eksponatów podziwiać można tutaj oryginalny zegar kolebnikowy, jeden z nielicznych zachowanych na Starym Kontynencie. Jest też zegar z jedynej polskiej fabryki zegarów wieżowych z Krosna czy też mechanizmy pochodzące z Wysp Brytyjskich. Zebrane eksponaty ukazują rozwój konstrukcji zegarowych na przestrzeni wieków oraz pozwalają zapoznać się      z nieistniejącymi już mechanizmami zegarowymi.

Od roku 2011 na poddaszu muzeum podziwiać można pierwszy na świecie zegar pracujący
w technologii sygnałów pulsarowych. Praca tego zegara opiera się na impulsach wysyłanych przez pulsary (czyli gwiazdy neutronowe). Jest to jedyny mechanizm na świecie, który swoją pracę opiera o procesy zachodzące tak daleko od naszej planety. Poza tym, bardzo ciekawym zegarem jest najdokładniejszy zegar wahadłowy o nazwie Hevelius-2011, który zbudowano dla uczczenia urodzin Jana Heweliusza, którego grobowiec znajduje się w prezbiterium kościoła.

Jednak najciekawszym obiektem znajdującym się tutaj jest bez wątpienia 50-dzwonowy carillon. Zbudowany w latach 1989 – 2013 jest jedynym w Polsce czynnym carillonem. Co ciekawe, jest to największy w Europie Środkowej carillon, na którym można grać koncerty.

Na samym szczycie wieży znajduje się punkt widokowy, skąd rozciąga się przepiękny widok na cały Gdańsk i okoliczne tereny (widać m.in. Hel, Zatokę Gdańską czy Mierzeję Wiślaną).

Poza działalnością wystawienniczą, muzeum prowadzi także zajęcia edukacyjne z zakresu historii nauk ścisłych.

Muzeum Nauki Gdańskiej otwarte jest cały tydzień od godz. 10:00 do godz. 18:00. Więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 58 305 64 92.

Zobacz także