Pomnik Poległych Stoczniowców 1970

by admin

Najbardziej znanym pomnikiem Gdańska i jednym z najbardziej znanych pomników w Polsce jest niewątpliwie Pomnik Poległych Stoczniowców 1970. Znajduje się on na placu Solidarności, w pobliżu Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Jest to miejsce bardzo symboliczne, gdyż niedaleko stąd padli pierwsi czterej zabici stoczniowcy w grudniu 1970 roku.

Pierwotnie, pomnik miał składać się z czterech krzyży, połączonych ramionami i kotwicami, lecz ostatecznie nadano mu formę trzech krzyży, przez co często bywa on nazywany „Pomnikiem Trzech Krzyży”. Władze komunistyczne bardzo długo nie zezwalały na budowę pomnika, jednak po podpisaniu porozumień sierpniowych w 1980 roku, wydały zgodę i 16 grudnia tegoż roku odsłonięto monument. Fundusze umożliwiające budowę zebrano głównie wśród strajkujących oraz mieszkańców Trójmiasta, choć nie zabrakło też ofiarodawców z innych części kraju.
Każdy z trzech krzyży pomnika waży 36 ton i ma 42 metry wysokości. Do ich budowy użyto kwasoodpornej stali chromoniklowej. Na każdym krzyżu zawieszona jest kotwica o wadze 2 ton, którą wykonano z mosiądzu. Na dole pomnika można podziwiać płaskorzeźby ze scenami z życia stoczniowców, które zrobiono z brązu. Na pomniku widnieje cytat pochodzący z psalmu 29 „ Pan da siłę swojemu ludowi, Pan da swemu ludowi błogosławieństwo pokoju” oraz fragment wiersza Czesława Miłosza pt. „Który skrzywdziłeś” : „Który skrzywdziłeś człowieka prostego, śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, nie bądź bezpieczny, poeta pamięta. Możesz go zabić, narodzi się nowy, spisane będą czyny i rozmowy”. Ponadto, znajdują się tu także tablice z nazwiskami zabitych podczas strajku w roku 1970.

Zobacz także