Galeria Guntera Grassa

by admin

Swoją siedzibę galeria ma w budynku mieszczącym się przy ul. Szerokiej 34/35. Powstała w roku 2009 i jej głównym zadaniem jest udostępnianie opinii publicznej dorobku artystycznego Guntera Grassa. Sam Grass, choć mieszkał w Niemczech, to zawsze podkreślał swoje przywiązanie do Gdańska, czyli miasta w którym się urodził.

Obecnie, galeria jest jedna z trzech filii Gdańskiej Galerii Miejskiej. Znajdują się tu dzieła plastyczne Grassa, na które składają się m.in. rysunki, grafiki i rzeźby. Wszystko zaczęło się w roku 2007, kiedy to artysta podarował miastu Gdańsk 51 swoich grafik i 6 rzeźb. Następnie, dwa lata później, z okazji otwarcia galerii przekazał kolejne 18 rysunków.

Tak w minionych latach, jak i w obecnych, już po śmierci Grassa, kolekcja jest systematyczne powiększana. Miasto Gdańsk w miarę możliwości finansowych, stara się dokupować kolejne grafiki, rysunki i rzeźby autorstwa tego sławnego noblisty.

Znajdujące się tu dzieła wykonane są w różnych stylach i technikach. Są tu rysunki wykonane węglem, grafitem, tuszem czy grafiki w technikach litografii i algrafii. Wszystko to pokazuje ogrom talentu i pasji Grassa.

Galeria otwarta jest codziennie oprócz poniedziałków w godz. 12:00-19:00.Więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 58 304 70 40.

 

 

Zobacz także