Dworzec Morski

by admin

Dworzec Morski swą siedzibę ma tuż przy Nabrzeżu Francuskim, w gdyńskim porcie morskim. Uroczystego otwarcia budynku dokonano w grudniu roku 1933, zaledwie w 12 miesięcy od zatwierdzenia planów budowy. Pierwotnie, na fasadzie dworca znajdowały się dwie płaskorzeźby przedstawiające polskie orły, a w środku, na ścianach wisiały tablice upamiętniające marszałka Piłsudskiego oraz prezydenta Mościckiego. Niestety nie przetrwały one do czasów współczesnych, gdyż zostały zniszczone przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.

Dworzec, tuż po wybudowaniu, miał 2500 m² powierzchni i umożliwiał licznym pasażerom przejście odprawy celnej oraz załatwienia wszystkich spraw związanych z obsługą paszportową i bagażową. Ponadto, znajdowała się tu placówka pocztowa oraz magazyn tranzytowy. To właśnie stąd, w świat wyruszały polskie statki transatlantyckie, takie jak MS ,,Piłsudski” czy „MS Batory”.  Co więcej, do budynku dworca doprowadzona została bocznica kolejowa, która umożliwiała dotarcie do dworca podróżnym        z całej Polski. W hali dworca odbywały się różnego rodzaju zabawy, wiece, widowiska i zawody sportowe.

Po II Wojnie Światowej dworzec stał się siedzibą Kapitanatu Portu, biura polskich linii transatlantyckich oraz urzędu pocztowo-telegraficznego. Aż do roku 1988 z dworca w rejsy wypływały polskie transatlantyki. Następnie, dworzec stał się biurowcem dla firm i instytucji portowych.

W roku 2013 zaczęła się przebudowa dworca. Na frontową elewację ponownie powróciły, zniszczone przez Niemców, płaskorzeźby orłów, a bryle budynku nadano pierwotny, oryginalny kształt.

Obecnie, w budynku dworca, swą siedzibę ma gdyńskie Muzeum Emigracji.

 

Zobacz także