Ulica Świętojańska

by admin

Świętojańska to jedna z najbardziej znanych i popularnych ulic w Gdyni. Przez wielu uznawana jest za reprezentacyjną ulicę miasta. W przeszłości ulica zwana była „drogą na Oksywie”, ponieważ łączyła starą wieś Oksywie ze szlakiem będącym przedłużeniem Drogi Królewskiej, a następnie ulicą św. Jana.

Ulica ma aż 1886 m. długości i 24 m. szerokości. Znajduje się przy niej 150 kamienic pochodzących przeważnie z lat 30. ubiegłego wieku. Obecnie mieszczą się w nich głównie banki, kancelarie prawnicze, restauracje czy punkty użytkowe. Niegdyś Świętojańska słynęła z dużej ilości różnego rodzaju sklepów (swój sklep miał tu m.in. E.Wedel), które obecnie przeniosły swe siedziby do galerii handlowych.

Co ciekawe, w czasach komuny, ulica była dla Polaków niejako oknem na świat, gdyż sprzedawano tu towary przemycane do Polski drogą morską. Były to artykuły niedostępne    w innych częściach kraju. Świętojańska byłą też pierwszą ulicą w Gdyni, poza drogami prowadzącymi do morza, która została wybrukowana.

Z ważniejszych zabytków znajdujących się przy tej ulicy, wymienić należy kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski oraz kolegiatę z roku 1924.

Zobacz także