Przystań Rybacka

by admin

Mieszcząca się przy al. Wojska Polskiego 9, tuż przy ujściu Potoku Karlikowskiego, sopocka przystań rybacka niewątpliwie należy do jednej z najbardziej nietypowych atrakcji miasta. Tuż obok niej, znajduje się bar „Przystań”, w którym codziennie można zjeść świeże ryby pochodzące z Bałtyku. Co ciekawe, istniejąca tu przystań, znajduje się w tym samym miejscu od ponad 700 lat, nieprzerwanie od XIII stulecia.

Oprócz zakupu ryb, można tu również zobaczyć ekspozycję składającą się z rybackich łodzi i sprzętów, którymi pracują rybacy. W chwili obecnej rybactwem w mieście trudni się 6 załóg, które codziennie rano, jeszcze przed świtem, wypływają w morze. Gdy wracają  ok. południa, można zobaczyć efekty ich pracy. Co ciekawe, rybacy pływają na „pomerankach” czyli małych, drewnianych łodziach wykonanych na Kaszubach, które swym wyglądem do złudzenia przypominają łodzie, na których rybacy pracowali w XIV wieku.

Tuż obok przystani znajduje się kapliczka „O szczęśliwy powrót”, przedstawiająca Jezusa Chrystusa, który patrzy w morze i wypatruje wracających z połowu rybaków. Obiekt ten stanowi podziękowanie za wizytę papieża Jana Pawła II w Sopocie.

 

Zobacz także