Bazylika Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

by admin

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski to neobarokowy kościół filialny, jeden z dwóch najstarszych rzymskokatolickich świątyń w mieście. Powstała z inicjatywy pierwszego wójta Gdyni, Jana Radtke i zlokalizowana jest przy ul. Armii Krajowej 26. Kamień węgielny poświęcony został we wrześniu roku 1922, a już dwa lata później, w maju 1924 roku, nastąpiło poświęcenie kościoła, którego budowa ostatecznie zakończyła się w roku 1927. Dzięki temu, wierni z Gdyni nie musieli już chodzić na nabożeństwa do oddalonego o 4 km kościoła na Oksywiu.

Budynek świątyni swym stylem nawiązuje do barokowych i renesansowych kościołów położonych            w Polsce centralnej. Kościół jest jednonawowy, a jego sklepienie ma charakter kolebkowy. Od frontu,        w oczy rzuca się wieża będąca także i dzwonnicą. W ołtarzu głównym umieszczony został obraz Matki Bożej Pocieszenia. Warto również wspomnieć, iż znajdują się tu relikwie św. Matki Teresy z Kalkuty oraz św. Jana Pawła II. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, odbywa się tu adoracja Najświętszego Sakramentu. Od kwietnia 2011 roku znajduje się tu tablica upamiętniająca ofiary katastrofy polskiego TU-154                 w Smoleńsku.

Od stycznia 1984 roku kościół znajduje się w rejestrze zabytków, a w listopadzie 2018 roku papież Franciszek podniósł świątynię do godności bazyliki, nadając jej tytuł Bazyliki Morskiej.

Więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 58 620 05 52.

Zobacz także