Pomnik Wysiedlonych Gdynian

by admin

Pomniki przedstawiają zazwyczaj jakieś sławne i znane osobistości lub, w przypadku monumentów sakralnych, postacie kultu religijnego. Zupełnie inaczej jest w przypadku jednego z najbardziej znanych gdyńskich monumentów zwanego Pomnikiem Wysiedlonych Gdynian. Przedstawia on smutną, młodą kobietę z dziećmi, z których jedno spogląda na znajdującego się w oddali psa, a drugie ciągnie za sobą niewielki wózek z dobytkiem. Sama kobieta niesie tylko jedną walizkę. Nieprzypadkowo wśród przedstawionych tu postaci nie ma mężczyzn. Walczyli oni wtedy na froncie i to właśnie kobiety odpowiedzialne były za dzieci i cały dobytek.

Pomnik Wysiedlonych Gdynian znajduje się na Placu Gdynian Wysiedlonych mieszczącym się przy ul. Starowiejskiej. Upamiętnia on ok. 50 tys. mieszkańców miasta, którzy w czasie II Wojny Światowej zostali przez Niemców zmuszeni siłą do opuszczenia nie tylko swoich domów, ale i miasta w ogóle. Co ciekawe, owo 50 tys. wysiedlonych stanowiło połowę ludności ówczesnej Gdyni.

Monument powstał dzięki staraniom Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, a wykonany został przez rzeźbiarzy Pawła Sasina i Adama Dziejowskiego. Ma on stanowić przestrogę dla wszystkich mieszkańców miasta, by tak tragiczna historia już nigdy więcej się nie powtórzyła.

 

Zobacz także