Plaża i molo

by admin


Gdyńskie molo, choć bardzo urokliwe, nie cieszy się aż tak wielką popularnością jak molo w Sopocie. Dzięki temu jest tu o wiele ciszej i mniej tłoczno. Pierwsze wzmianki o molo w tym miejscu pochodzą         z okresu I Wojny Światowej, kiedy to wybudowano tutaj nieduży pomost dla statków. Wraz z upływem lat, molo było stopniowo rozbudowywane, aż do roku 1934, kiedy to osiągnęło długość 430 m. Niestety po II Wojnie Światowej, w roku 1949, gigantyczny sztorm zburzył znaczną część mola. 5 lat później, w 1953 roku, niezniszczona część mola poddana została pracom naprawczym. Po rekonstrukcji uzyskano molo  o długości 180 m., które służy turystom i mieszkańcom miasta do dnia dzisiejszego. W 2006 i 2007 molo przeszło gruntowny remont, w trakcie którego stalowymi obręczami wzmocniono drewniane pale.

Spacerując po molo podziwiać można, znajdujący się nieopodal, Klif Orłowski.

Gdyńskie molo położone jest na jednej z najładniejszych plaż na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jest ona bardzo czysta, szeroka i niezbyt oblegana przez turystów. Stanowi idealne miejsce dla osób poszukujących ciszy i spokoju. Na plaży wypożyczyć można leżaki oraz parasole przeciwsłoneczne. Nieopodal znajdują się liczne punkty z małą gastronomią, gdzie można smacznie zjeść czy ochłodzić się zimnym napojem.

Na plaży bardzo często odbywają się koncerty i różnego rodzaju imprezy (m.in. Letnia Scena Teatru Miejskiego). Dostępne są bezpłatne toalety, a samochód zostawić można na bezpłatnym parkingu.

Zobacz także