Muzeum Emigracji

by admin

Gdyńskie Muzeum Emigracji to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Zlokalizowane zostało                    w historycznym gmachu Dworca Morskiego, przy ul. Polska 1, przy Nabrzeżu Francuskim. Powołane           z inicjatywy władz miasta muzeum powstało w tym miejscu nieprzypadkowo. To właśnie z gdyńskiego Dworca Morskiego przez kilkadziesiąt lat w świat wypływały transatlantyki rozwożąc Polaków po całym świecie.

Ale Muzeum Emigracji opowiada nie tylko o tych, którzy wyjechali z Polski drogą morską. Ukazuje również historie tych, którzy opuścili granice naszego państwa pieszo, pociągami czy też samolotami. Poprzez zebrane eksponaty muzeum stara się przedstawić historie naszych rodaków. Dzięki  listom, dokumentom, pamiętnikom czy fotografiom możemy tutaj poczuć to, co czuli Polacy wyjeżdżający z Polski w XVIII wieku lub zrozumieć czym była emigracja w XX wieku i czym jest wyjazd z kraju w dobie podróży lotniczych. W Muzeum przedstawione zostały losy zarówno zwykłych, „szarych” ludzi, jak i tych, których nazwiska nie były anonimowe w świecie nauki, sportu, sztuki czy biznesu. By lepiej pokazać skalę emigracji (na całym świecie żyje ponad 20 milionów ludzi polskiego pochodzenia), w Muzeum zainstalowano kilkumetrową, multimedialną instalację globu, która ukazuje obecność Polaków na świecie.

Muzeum zbiera eksponaty związane z emigracją od roku 2012. Do obejrzenia zostały one udostępnione   w maju 2015 roku. Znaleźć można tu ponad 10 tys. przedmiotów, które podzielone zostały na 3 kategorie:

1) Gdynia i Dworzec Morski

2) Wyjazd i podróż

3) Życie na emigracji

Oprócz eksponatów, muzeum zbiera i archiwizuje także relacje słowne, pisane, dźwiękowe oraz filmowe osób, które opuściły Polskę. Rozmowy z emigrantami oraz ludźmi będącymi bezpośrednimi świadkami wyjazdów organizowane są we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową.

Gdyńskie Muzeum Emigracji czynne jest od środy do niedzieli od godz. 10:00 do godz. 18:00, a we wtorki od godz. 12:00 do godz. 20:00. W poniedziałki jest nieczynne. Bilet normalny kosztuje 12 zł., a ulgowy 8 zł. Za bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + dzieci w wieku od 7 do 18 lat, max. 6 osób) zapłacić trzeba 30 zł. Istnieje także możliwość zakupu biletu grupowego (dla minimum 10 osób) w cenie 10 zł., lub w wersji ulgowej za 6 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie. Więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 58 623 31 79.

 

 

Zobacz także