Skwer Kościuszki

by admin

Tak jak Sopot ma swój „Monciak”, a Gdańsk ulicę Długą, tak Gdynia ma swój Skwer Kościuszki. Jest to reprezentacyjna ulica w mieście i popularny, miejski deptak będący jednocześnie miejscem rozrywki           i wypoczynku dla Gdynian oraz przyjezdnych turystów.
Miejsce, w którym skwer łączy się z ul. Świętojańską i ul. 10 lutego jest centralnym punktem miasta. Stąd deptak ciągnie się aż do początku Mola Południowego.

Na skwerze znajdują się liczne puby i restauracje, jest duże centrum handlowe, nabrzeże portowe oraz piaszczysta plaża. Można stąd popłynąć statkiem na półwysep Helski lub do Gdańska.

Przy skwerze znajduje się wiele atrakcji przeznaczonych zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców miasta. Odwiedzić można tu planetarium czy akwarium gdyńskie, wejść na pokład „Daru Pomorza” czy „ORP Błyskawica”, zwiedzić Muzeum Miasta Gdyni czy Muzeum Marynarki Wojennej lub podziwiać statki w przystani jachtowej i Alei Statków.

Poza tym, przy skwerze znajduje się dowództwo marynarki wojennej i prawie stuletnie kamienice pochodzące z okresu międzywojennego oraz tablica upamiętniająca wizytę papieża Jana Pawła II.

Jako ciekawostkę należy wspomnieć fakt, iż podczas II Wojny Światowej Skwer Kościuszki nosił nazwę „Adolf Hitler Platz”.

 

Zobacz także