Muzeum Wolnego Miasta Gdańska

by admin

W okresie między I a II Wojną Światową Gdańsk miał, na mocy decyzji Ligi Narodów, status „wolnego miasta”, tzn. był autonomicznym państwem-miastem z własną walutą, parlamentem, hymnem czy senatem. I chociaż w większości zamieszkiwany był przez ludność niemiecką, to Polacy dbali o to, by w mieście i jego okolicach nie zapomniano o polskiej historii, kulturze i języku polskim.

I właśnie pamiątki z tego niedługiego okresu zebrane zostały w Muzeum Wolnego Miasta Gdańsk mieszczącego się przy ul. Długi Targ 25/27. Pierwotnie, muzeum znajdowało się przy ul. Piwnej 19, ale w roku 2012 wszystkie eksponaty przeniesiono do obecnej siedziby. Z tej okazji po Gdańsku jeździł zabytkowy tramwaj, który zachęcał gdańszczan do zwiedzania.

W muzeum zobaczyć można dokumenty, odznaczenia czy fotografie Gdańska z tego okresu. Znaleźć można tam też dawny kantor kupiecki, obejrzeć filmy dokumentalne ukazujące miasto czy też posłuchać hymnu Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. XX wieku.

Muzeum otwarte jest w sezonie letnim od wtorku do niedzieli w godz. od 11:00 do 18:00,      a poza sezonem od wtorku do niedzieli w godz. od 12:00 do 17:00.


Zobacz także