Muzeum archeologiczne

by admin

Bez wątpienia jest to jedno z najciekawszych gdańskich muzeów. Swą siedzibę ma                 w budynku dawnego Domu Towarzystwa Przyrodniczego, przy ul. Mariackiej 25/26. Na początku Muzeum Archeologiczne było oddziałem Muzeum Pomorskiego, jednak od 1962 roku działa jako samodzielna jednostka.

W muzeum zgromadzone zostały eksponaty powiązane z historią północnej Polski oraz zbiory przedmiotów dotyczących terenów obecnego Gdańska w okresie od wczesnego średniowiecza aż po czasy nowożytne (XX wiek). Ponadto pracownicy muzeum prowadzą prace archeologiczne w Afryce, na terytorium Sudanu. Zbiór muzeum stanowi ponad 30000 eksponatów archeologicznych, etnograficznych, numizmatycznych oraz przyrodniczych.

Dla zwiedzających muzeum przygotowało 4 wystawy stałe:

• „Pradzieje Pomorza Gdańskiego” wraz z wystawą towarzyszącą „Schorzenia ludności prahistorycznej na ziemiach polskich”. Prezentowane są tutaj eksponaty z epoki kamienia, brązu, żelaza i średniowiecza znalezione na terenie Pomorza i obrazujące codzienne życie ludzi zamieszkujących te tereny. Ponadto, na wystawie dotyczącej chorób, podziwiać można wykopaliska pochodzące z cmentarzysk i dokumentujące schorzenia na które cierpieli nasi przodkowie.

• „1000 lat Gdańska w świetle wykopalisk”. Z kolei ta wystawa prezentuje wykopaliska od średniowiecza aż po wiek XIX, wydobyte podczas prac na terenie Gdańska.

• „Z bursztynem przez tysiąclecia”. Zgromadzone tutaj eksponaty dotyczą bursztynu i jego roli w przyrodzie oraz życiu człowieka.

• „Tajemnice Doliny Nilu. Sudan” – jest to wystawa archeologiczno-etnograficzna. Prezentowane są tutaj przedmioty związane zarówno z najdawniejszymi, jak i ze współczesnymi czasami tego rejonu świata. Podziwiać można tu rzeczy codziennego użytku, broń, stroje czy biżuterię.

Ponadto, muzeum prowadzi działalność naukową organizując konferencje czy publikując rozmaite artykuły w czasopismach branżowych i naukowych. Poza tym organizuje wykłady i lekcje muzealne.

Będąc w muzeum można podziwiać panoramę Gdańska z wieży widokowej, która czynna jest codziennie.

Muzeum zwiedzać można w następujących terminach:

Wrzesień – czerwiec

Wtorek: 8:00-16:00
Środa: 9:00-17:00
Czwartek: 8:00-16:00
Piątek: 8:00-16:00
Sobota: 10:00-16:00
Niedziela: 10:00-16:00

Lipiec – sierpień

Wtorek – piątek 9:00-17:00
Sobota – niedziela 10:00-17:00

Bilet normalny kosztuje 8 zł., a ulgowy 6 zł. Sobota jest dniem bezpłatnego wstępu. Bilet rodzinny dla max 4 osób kosztuje 15 zł., a dla 5 osób lub więcej – 20 zł. Wstęp na wieżę widokową  to wydatek rzędu 5 zł.

 

Zobacz także