Kościół św. Mikołaja

by admin

Kościół św. Mikołaja to jedna z najstarszych świątyń Gdańska. Położona jest przy ul. Świętojańskiej 72, a jej powstanie datuje się na koniec XII wieku. Miejsce jego położenia nie jest przypadkowe, gdyż dawniej było tutaj skrzyżowanie ważnych szlaków handlowych: starożytnej drogi kupców i drogi z gdańskiego zamku do posiadłości książęcych leżących na Pomorzu. Kościół od samego początku był często odwiedzany zarówno przez mieszczan, jak i przez podróżnych oraz żeglarzy.

Kościół jest halą posiadającą trzy nawy, z których każda ma swój odrębny dach. Środek świątyni opiera się na 10 filarach. Możemy podziwiać tutaj dzieła sztuki wybudowane w stylu gotyckim, renesansowym czy rokokowym. Są to m.in. gotycka Pieta z XV wieku czy też ścienne malowidła przedstawiające mękę Chrystusa również datowane na XV stulecie. Ponadto, z tego samego okresu pochodzi obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Na uwagę zasługuje także ołtarz główny pochodzący z XVII wieku, który posiada bardzo bogate zdobienia i ornamenty oraz liczne obrazy i rzeźby. Obraz główny pochodzi z roku 1647 i przedstawia patrona kościoła, św. Mikołaja, który klęczy przed Chrystusem. Poza tym, podziwiać można tu także 12 ołtarzy bocznych, powstałych głównie w XVII i XVIII wieku. Ponadto warto zwrócić uwagę także na chrzcielnicę w kształcie kielicha pocącą z XVIII wieku oraz organy z końca tegoż wieku.

Przy kościele św. Mikołaja bardzo prężnie działa duszpasterstwo. Jest to m.in. duszpasterstwo akademickie, młodzieżowe, małżeńskie czy też Dominikańska Szkoła Wiary.

 

Zobacz także