Kościół św. Józefa

by admin

Kościół mieści się przy ul. Elżbietańskiej 9/10 i należy do parafii św. Brygidy archidiecezji gdańskiej. Tuż przy nim znajduje się kaplica, w której każdego dnia, przez całą dobę odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Budynek kościoła miał być znacznie większy od tego, który możemy dziś podziwiać. Budowniczym brakło jednak środków na realizację tego przedsięwzięcia w pełnym zakresie. Świadczy o tym m.in. brama wejściowa, która w zamyśle projektantów miała być wejściem do kościoła, a znajduje się w odległości kilkunastu metrów od wejścia.

Kościół zaczął być budowany pod koniec XV wieku przez karmelitów, którzy jednak w roku 1840 zostali stąd wysiedleni. Świątynia dwa razy doszczętnie spłonęła. Po raz pierwszy w roku 1663 i po raz drugi w czasie II Wojny Światowej, w 1945 roku. Wtedy też, gdy budynek podpalili Rosjanie, w płomieniach zginęło ponad 100 osób, które w kościele szukały schronienia. Pamiątką tego wydarzenia jest epitafium, poświęcone w roku 2000, będące hołdem dla ofiar tego tragicznego wydarzenia.

Z rzeczy wartych obejrzenia niewątpliwie warto zwrócić uwagę na barokowe konfesjonały i chrzcielnicę oraz dwa epitafia poświęcone rodzinom Sierakowskich i Potulickich.

Od roku 1948 opiekę nad kościołem sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Zobacz także