Kaplica Królewska

by admin

Mieszcząca się przy ul. Św. Ducha 58 Kaplica Królewska to najcenniejszy sakralny, barokowy zabytek Gdańskiego Głównego Miasta. Wybudowana została w wieku XVII, w latach 1678-1681. Fundusze na jej budowę pochodziły z ofiary króla Jana III Sobieskiego (stąd nazwa kaplicy) oraz z pośmiertnej darowizny prymasa Rzeczypospolitej Andrzeja Olszowskiego. Udział króla w budowie świątyni pokazuje jak bardzo Sobieski dbał o katolików w swoim państwie (Gdańsk był wówczas opanowany przez protestantów).

Kaplica wzniesiona została na rzucie krzyża greckiego wpisanego w prostokąt. Nad środkowym przęsłem kopuła wsparta jest na czterech filarach o pięciu bokach każdy. Budowla zbudowana jest z cegły, którą następnie pokryto tynkami, a jej ozdoby rzeźbiarsko-architektoniczne wykonano z kamienia. Kopułę oraz czterospadowy dach pokryto blachą miedzianą. Na wysokości pierwszego piętra znajdują się trzy duże, prostokątne okna. Nad środkowym podziwiać można kartusz z herbem królewskim zwieńczonym koroną na którym widnieją Orły, Pogoń i Janina. Tarczę herbową wraz z orłem i koroną podtrzymują na rozpostartych skrzydłach dwa anioły. Ponadto, na jednej ze ścian, wmurowana została tablica upamiętniająca króla Jana III Sobieskiego.

W czasie II Wojny Światowej kaplica uległa bardzo poważnym zniszczeniom. W latach późniejszych została odbudowana, a cenne przedmioty odrestaurowano.

Dostęp do kaplicy jest ograniczony. Chęć zwiedzenia wnętrza należy zgłosić do biura parafialnego kościoła mariackiego mieszczącego się przy ul. Podkramarskiej 5.

 

Zobacz także