Fontanna Neptuna

by admin

Fontanna boga mórz, Neptuna, jest bez wątpienia jednym ze znaków rozpoznawczych Gdańska. Ustawiona na Długim Targu, przed Dworem Artusa, jest niejako wizytówką miasta. Powstała dzięki staraniom ówczesnego burmistrza miasta, Bartłomieja Schachmana oraz miejskich radnych. Prace nad elementami fontanny trwały kilkadziesiąt lat, aż w końcu ta ważąca 650 kg fontanna, zaczęła działać 23 marca 1634 roku. Miejsce jej usadowienia wybrano nieprzypadkowo, gdyż wcześniej istniała tutaj zwykła studnia.

Przy powstaniu fontanny pracowało kilku wybitnych specjalistów tamtego okresu. Projekt figury Neptuna stworzył architekt Abraham van den Blocke, model figury wykonał Piotr Husen, instalacje wodne zamontowali Ottmar von Wettner oraz Adam Wijbe. Pierwotnie woda do fontanny doprowadzana była ze zbiorników znajdujących się na poddaszu Głównego Ratusza i Dworu Artusa, co powodowało, że fontanna działała tylko w niektóre dni lata, gdyż zbiorniki trzeba było ciągle napełniać wodą. Taka sytuacja miała miejsce aż do drugiej połowy wieku XIX, kiedy to w Gdańsku wybudowano nowoczesny wodociąg oraz kanalizację do których podłączono fontannę.

W latach 1757-1761 do wystroju fontanny dodano herby Gdańska i polskie orły, które niestety w 1936 roku zostały usunięte. W okresie II Wojny Światowej fontanna uległa poważnym uszkodzeniom i w obawie przed całkowitym zniszczeniem została rozebrana i wywieziona do wsi Parchów k. Bytowa. Po zakończeniu działań wojennych fontanna została złożona w całość oraz odrestaurowana i w lipcu 1957 roku ponownie popłynęła przez nią woda. Co ciekawe, restauracji instalacji wodnej podjęli się pracownicy Stoczni Gdańskiej, którzy w czynie społecznych wymienili rury i zrobili generalny przegląd obiektu oraz zobowiązali się do opieki nad nim.

Woda w fontannie wydobywa się z trójzębu trzymanego przez Neptuna oraz ze znajdujących się u jego stóp koni morskich. Następnie spada ona na czaszę fontanny skąd opada do dolnego basenu.

W okresie wrzesień 2011 – kwiecień 2012 fontanna przeszła remont generalny podczas którego zamontowano nowoczesny system uzdatniania wody.
 

 

 

 

 

Zobacz także