Cerkiew św. Mikołaja

by admin

Jest to cerkiew parafialna i należy do diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew znajduje się w XIX-wiecznym budynku dawnej kaplicy cmentarnej zlokalizowanym przy ul. Traugutta 45. Wcześniej swoją siedzibę w budynku miało Towarzystwo Kremacji, które organizowało tutaj pogrzeby.

W cerkwi podziwiać można relikwie św. Mikołaja pochodzące z IV wieku oraz drewniany ikonostas pochodzący z cerkwi rozebranej gdzieś na wschodnich terenach II Rzeczypospolitej (dokładne miejsce pochodzenia ikonostasu nie jest niestety znane).

I właśnie ten ikonostas jest najbardziej popularny wśród turystów odwiedzających cerkiew. Składa się on z 3 rzędów ikon. Znajdują się na nich wyobrażenia 4 ewangelistów, wizerunki Chrystusa, Matki Bożej czy też św. Mikołaja. Poza tym na ikonach przedstawione zostało m.in. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny, Wieczerza Jezusa z apostołami oraz Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny. Cały ikonostas liczy w sumie kilkadziesiąt ikon.

Jednak najbardziej charakterystycznym elementem cerkwi są bez wątpienia kopuły. W sumie jest ich 9, posiadają bizantyjski charakter i każda ma inne znaczenie symboliczne.

Cerkiew wyznawcom prawosławia przekazana została w roku 1954, a na jej popularność  wśród odwiedzających niewątpliwy wpływ ma jej sąsiedztwo. W pobliżu znajduje się bowiem stadion miejski, Politechnika Gdańska i szpital studencki.

Nabożeństwa odprawiane są w cerkwi w każdą niedzielę o godz. 10:00. Z kolei w każdą sobotę odbywają się tutaj zajęcia katechezy od godz. 10:30, a od godz. 17:00 całonocne czuwanie.

Więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 58 341 95 30 lub 509 822 576.

 

Zobacz także